Što je povezalo nadbiskupa splitskog Marca Antonia de Dominisa (17. stoljeće) i protestantizam u Hrvatskoj (u 21. stoljeću)?

Marco Antonio de Dominis (Markantun de Dominis)  je rođen 1560 ( točan datum nepoznat ) na otoku Rabu ( latin. Arbe) a preminuo 9. studenoga 1624. u Rimu. U Loretu je završio Isusovačku gimnaziju, studirao je u Veroni a 1600. godine je doktorirao teologiju u Padovi.

Za biskupa Senja postavljen je 1596. godine, a 1600. postaje biskup i Modruša da bi 1602. došao u Splitsku biskupiju. Biva postavljen za nadbiskupa Splita i primasa Dalmacije i Hrvatske.

Nakon što je došlo do konflikta između Rima i Venecije (1606.), Dominis se suprotstavlja Rimu odnosno pokušaju da se Papa postavi kao autoritet iznad Zakona. Zbog svog suprotstavljanja Rimu ali i zbog svoje otvorenosti jedinstvu Crkava (Rimokatoličke, Pravoslavne i Anglikanske) odlazi u London 1616. godine. James I. ga dočekuje s dobrodošlicom i postavlja ga na vrlo visoko mjesto u državnoj hijerarhiji.

Dodjeljen mu je red Majstora od Savoya 1617. te je postavljen je dekanom Winsdora 1619.

Kao visoko rangirani biskup, Dominis je sudjelovao u posvećenju biskupa Georga Montaigne za biskupa Lincolna 14. prosinca 1617. godine kasnijeg nadbiskupa Yorka. I to posvećenje   jest poveznica s Protestantskom reformiranom kršćanskom crkvom u Republici Hrvatskoj.

Posvećenjem biskupa Jasmina Milića od strane anglikanskih biskupa, 3. svibnja 2013. godine Protestantska reformirana kršćanska crkva u RH je po svome biskupu (odnosno biskupima) ušla u red apostolske sukcesije (apostolskog nasljeđa).

 

942151_10201321222971309_1060014570_n
Biskup Paul Hunt iz Engleske predaje biskupu Jasminu Miliću prilikom njegovo biskupskog posvećenja, sliku Marka Antonia de Dominisa i tako simolično vraća sukcesijsku liniju Crkvi u Hrvatskoj.

 

U priloženoj listi može se vidjeti lista biskupa od Marca Antonida de Dominisa do današnjeg biskupa PRKC Jasmina Milića (Navode se samo glavni konsekratori, budući da je pravilo kod biskupskog posvećenja da novoga biskupa trebaju posvetiti najmanje tri biskupa):

OD MARCA ANTONIA DE DOMINISA DO BISKUPA PROTESTANTSKE REFORMIRANE KRŠĆANSKE CRKVE U RH

Nadbiskup MARCO ANTONIO DE DOMINIS  sudjeluje u posvećenju biskupa Georga Montaignea za biskupa Lincolna 14. prosinca 1617. u kojem je glavni konsekrator bio nadbiskup George Abbot.

Nadbiskup Yorka GEORG MONTAIGNE je 18. studenog 1621. za biskupa posvetio Williama Lauda

Nadbiskup  Canterburya WILLIAM LAUD je 1633. za biskupa posvetio Williama Juxona.

Nadbiskup  Canterburya WILLIAM JUXON je 28. listopada 1660. za biskupa posvetio Gilberta Sheldona.

Nadbiskup  Canterburya GILBERT SHELDON je za biskupa posvetio Williama Sancrofta. Nadbiskup Canterburya od 1678.

Nadbiskup  Canterburya WILLIAM SANCROFT je posvetio za biskupa Johna Tilltsona. Nadbiskup Canterburya od 1691.

Nadbiskup  Canterburya JOHN TILLOTSON  je 1691. posvetio za biskupa Thomasa Tenisona.

Nadbiskup  Canterburya THOMAS TENISON  je 1705. posvetio biskupa Williama Wakea.

Nadbiskup  Canterburya WILLIAM WAKE  je 1737. posvetio za biskupa Johna Pottera.

Nadbiskup  Canterburya  JOHN POTTER je 1747. posvetio Thomasa Heriinga za biskupa.  (Nadbiskup Potter je također zaredio i Johna Weslea, utemeljitelja metodizma, za đakona 1725. i za svećenika 1728.)

Nadbiskup  Canterburya THOMAS HERRING je posvetio 1757.  za biskupa Matthew Huttona.

Nadbiskup Canterburya MATTHEW HUTTON je 1758. posvetio biskupa Thomasa Seckera.

Nadbiskup Canterburya THOMAS SECKER je 19.02.1750. posvetio Fredericka Cornwallisa za biskupa Lichfielda i Coventrya. Od 1768. nadbiskup je Canterburya.

Nadbiskup Canterburya FREDERICK CORNWALLIS j je 12.veljače 1775. posvetio  biskupa John Moorea.

Nadbiskup Canterburya JOHN MOORE je 4. veljače 1787. posvetio Williama Whitea, biskupa Pennsylvanije i prvog predsjedavajućeg biskupa Protestantske episkopalne crkve u SAD.

Biskup WILLIAM WHITE je 31. listopada 1832. posvetio John Henry Hopkinsa, biskupa Vermonta i predsjedavajućeg biskupa Protestantske episkopalne crkve u SAD.

Biskup JOHN HENRY HOPKINS, je 15. studenog 1866. posvetio Georga Davida Cumminsa.

Biskup GEORGE DAVID CUMMINS, je 14. prosinca 1873. posvetio biskupa Chalesa Edwarda Cheneya.

Biskup CHARLES EDWARD CHENEY je 17. srpnja 1876. posvetio biskupa Samuela Fallowsa.

Biskup SAMUEL FALLOWS je 12. siječnja 1909. posvetio biskupa Roberta Livingstona Rudolpha.

Biskup ROBERT LIVINGSTON RUDOLPH je 23. svibnja 1930. posvetio biskupa Josepha Edgara Kearneya.

Biskup JOSEPH EDGAR KEARNEY je 19. siječnja 1937. posvetio za biskupa Howarda Davida Higginsa.

Biskup HOWARD DAVID HIGGINS je 15. lipnja 1966. posvetio biskupa Theophilusa Johna Hertera.

Biskup THEOPHILUS JOHN HERTER je 7. lipnja 1984. za biskupa posvetio Royala Upton Grotea JR.

Biskup ROYAL UPTON GROTE, JR. je 3. svibnja 2013. godine, zajedno s biskupom Paulom Huntom (Engleska) i biskupom Gerhardom Mayerom (Njemačka) za biskupa posvetio Jasmina Milića.

Biskup JASMIN MILIĆ služi kao biskup sufragan za Hrvatsku, Mađarsku i Srbiju od 2013. godine.

  • IPA 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odgovori