U ponedjeljak 15. svibnja 2018. godine Koptska pravoslavna Crkva u Egiptu proslavila je povratak zemaljskih ostataka dvadeset i jednog mučenika koji su pogubljeni od strane tzv. Islamske države u Libiji 2015. godine. Pogubljeni su odrubljivanjem glave a Crkva ih je proglasila svetima i mučenicima.
Tijela libijskih mučenika bit će odnesena u selo pokraj grada Samaluta odakle dolazi 13 mučenika. Određeno je da će počivalište biti u novoizgrađenoj crkvi koja je posvećena upravo ovim mučenicima.
Podsjetimo da su mučenici oteti u Libiji u siječnju 2015. godine a video pogubljenja prikazan je na džihadističkim internetskim stranicama 15. veljače. Tjedan dana kasnije patrijarh Tawadros II odlučio je pogubljene proglasiti mučenicima Koptske Crkve a njihov spomendan je 15. veljače.
Koptska pravoslavna Crkva na svojoj Facebook stranici objavila je ovaj video