Na mnogim je portalima večeras objavljena vijest da je Carigradska patrijaršija priznala autokefalnost Makedonske pravoslavne crkve. Nešto ranije, 6. svibnja na proslavi Đurđevdana episkop Zvorničko-tuzlanski Fotije izjavio je da će Makedonska pravoslavna crkva ući u puno jedinstvo s SPC-om već ovoga svibnja tijekom redovitog Sabora Srpske pravoslavne crkve.
Što se doista danas dogodilo po pitanju priznanja Makedonske pravoslavne crkve?
Kako javlja ec-patr.org, zasjedanju sv. Sinoda Carigradske patrijaršije, 9. svibnja 2022. pod predsjedanjem carigradskog (ekumenskog) patrijarha Bartolomeja, raspravljajući o pitanju Makedonske pravoslavne crkve donijeti su sljedeći zaključci:
1) Prihvaća se u euharistijsko zajedništvo episkopat, svećenstvo i narod Crkve pod vodstvo arhiepiskopa (nadbiskupa) Stefana radi liječenja rane raskola, polijevajući rane braće i sestara “uljem i vinom”. U tu svrhu izdani su i odgovarajući patrijaršijski i sinodalni akti.
2) Prepušteno je Svetoj Crkvi Srbije da upravlja upravnim poslovima između nje i crkve u Sjevernoj Makedoniji, u okviru kanonskog poretka i crkvene tradicije.
3) Priznaje se kao naziv ove crkve “Ohridska” (misli se na područje njene nadležnosti samo u granicama države Sjeverne Makedonije), te se, kao što je obećano pismeno Carigradskoj patrijaršiji isključuju iz naziva termin Makedonska i ostale izvedenice iz riječi Makedonija.
Dakle, jasno je da se u euharistijsko zajedništvo prima episkopat, svećenstvo i vjerništvo, no to ne znači i priznanje autokefalnosti Makedonske pravoslavne crkve.
Pitanje kanonskog poretka Makedonske pravoslavne crkve (MPC) prepušteno je Srpskoj pravoslavnoj crkvi (SPC) i na određeni je način ova odluka Carigradske patrijaršije samo ohrabrenje za nastavak dijaloga radi rješavanja pravnog statusa MPC. Zanimljivo je da se dakle MPC naziva Ohridska a SPC Crkva Srbije.
Carigrad priznaje djelovanje MPC samo u granicama Sjeverne Makedonije što znači da bi kod eventualnog punog priznanja MPC izgubila svoje eparhije izvan granica Sjeverne Makedonije. Također se ne priznaje u nazivu crkve “Makedonska”
Dakle, jasno je da se ne radi o davanju tzv. Tomosa (akta kojim određena pravoslavna crkva postaje autokefalna) već se MPC upućuje na SPC radi rješavanja svog kanonskog statusa.
MPC vodi crkveno-pravnu bitku za priznanje autokefalnosti još od 1967. kada se odvojila od SPC i proglasila autokefalnost no istu niti jedna kanonska Pravoslavna crkva do danas nije priznala.
Naslovna fotografija: Wikipedia
UKOLIKO ŽELITE POMOĆI DJELOVANJE OVE STRANICE, TO MOŽETE UČINITI I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN. ZA SVAKI VAŠ DAR LJUBAVI VAM ZAHVALJUJEMO ŽELEĆI VAM IZOBILJE BOŽJEGA BLAGOSLOVA. ZA VIŠE INFORMACIJA KLIKNITE OVDJE.