Biskupi Globalnog juga (GSFA), koji su u većini (75%) unutar Anglikanskog zajedništva, predali su svoju reafirmaciju biblijskog učenja o braku kao zajednice muškarca i žene. Ovime su potvrdili rezoluciju 1.10 Lambethske konferencije iz 1998. kada je donesena odluka o tradicionalnom poimanju braka između muškarca i žene kao jedino ispravnom.
- Uvod
1.1
Prorok Jeremija izjavljuje da su vođe njegova vremena ‘olako liječe ranu naroda’ (Jr 6,14, 8,11). To je upozorenje i za naše dane. Nalazimo se na raskrižju i moramo se ‘raspitati za iskonske staze, koji put vodi dobru, i njime poći.’ (Jr 6,16). Jedini temelj za naš zajednički hod jeste da se ponovno podložimo suverenom autoritetu Svetoga pisma u odanosti anglikanskoj tradiciji i njezinim formulacijama.
1.2
U 1. Petrovoj, odnosno knjizi odabranoj za proučavanje Biblije na Lambethu 2022., zaokupljeni smo naglaskom da se Božja snaga za spasenje doživljava kroz živu i nepromjenjivu Božju riječ (vidi 1. Petr. 1,23; usp. Iv. 17,17; Rimljanima 1,16-17; Juda 3).
“Ta nanovo ste rođeni, ne iz sjemena raspadljiva, nego neraspadljiva: riječju Boga koji živi i ostaje.” (1 Pet 1,23)
- Deklaracija
2.1
Anglikanski identitet prije svega je ‘utemeljen na Svetom pismu i na učenjima drevnih otaca i sabora Crkve koja su u skladu s navedenim Pismom. Konkretno, takva se doktrina može naći u Trideset i devet članaka vjere, Knjizi zajedničkih molitava (1662.) te u “Obredu i načinu za postavljanja, ređenje i posvećenje biskupa, svećenika i đakona”, kao priloženom Knjizi zajedničkih molitava, a općenito poznat kao ‘Obrednik”.
2.2
Lambethska rezolucija 1.10 iz 1998. ispit je vjernosti ovom doktrinarnom standardu jer izričito primjenjuje jasno i povijesno učenje Svetoga pisma na pitanju spolnog morala. Rezolucija ne zadobiva svoj autoritet od Lambethske konferencije već od Svetog pisma.
- Afirmacija
3.1
Potvrđujemo, kao anglikanci, našu predanost da budemo dio jedne, svete, sveopće i apostolske Crkve Božje, po vjeri u evanđelje kakvo smo kao anglikanci primili.
- Potreba za potvrđivanjem Lambethske rezolucije 1.10
4.1
Živimo u vremenu velike duhovne zbrke i moralnog previranja. Crkva Isusa Krista ne može si priuštiti izgubiti svoje uporište u Svetom pismu i lebdjeti svijetom. Vjerujemo da Gospodin ‘učvršćuje zasune vrata’ gradova/zajednica svojih naroda (Ps 147,13) čuvajući istinu Riječi tako da Njegova crkva uistinu bude ‘svjetlo narodima. (Iz 42,6; Djela 13,47).
- Rezolucija
5.1 Kao biskupi okupljeni na Lambethskoj konferenciji 2022., ponovno potvrđujemo rezoluciju 1.10 na temelju potrebe da se uspostavi jasna doktrina o braku i spolnosti u ovom odlučujućem trenutku za Anglikansku zajednicu:
I. Ponovno potvrđujemo biblijsko učenje rezolucije 1.10 Lambethske konferencije 1998. kako slijedi:
a. s obzirom na nauk Svetoga pisma, podupiremo vjernost u braku između muškarca i žene u doživotnoj zajednici i vjerujemo da je uzdržljivost ispravna za one koji nisu pozvani na brak;
b. prepoznaje da među nama ima osoba koje sebe doživljavaju kao osobe homoseksualne orijentacije. Mnogi od njih su članovi Crkve i traže pastoralnu skrb, moralno vodstvo Crkve i Božju silu preobrazbe za življenje svojih života i uređenje odnosa. Obvezujemo se osluškivati iskustva homoseksualnih osoba i želimo ih uvjeriti da su one od Boga ljubljene kao krštene, vjerujuće i vjerne osobe, bez obzira na spolnu orijentaciju, odnosno da su punopravni udovi Tijela Kristova;
c. odbacujućemo homoseksualne prakse kao nespojive sa Svetim pismom, pozivamo sve naše ljude da služe pastoralno i blago svima bez obzira na spolnu orijentaciju i da osude iracionalni strah od homoseksualaca, nasilja u braku i svakog trivijaliziranja i komercijalizacije seksa;
d. ne možemo savjetovati ozakonjenje ili blagoslov istospolnih zajednica niti zarediti one koji su uključeni u istospolne zajednice;
e. prihvaćamo važnost Izjave iz Kuala Lumpura “O ljudskoj spolnosti” i zabrinutost izraženu u rezolucijama IV.26, V.1, V.10, V.23 i V.35 po autoritetu Svetog pisma u pitanjima braka i spolnosti.
II. Potičemo poduzimanje ispravnih koraka kako bi se osiguralo da se sve provincije pridržavaju ove doktrine u vjeri, redu i praksi.
KRAJ
Izvor: Global South Fellowship of Anglican Churches (GSFA)
Foto: The Church Times